Noex, den växande plattformen för digital hantering av teknisk dokumentation och maskinsäkerhet, stärker nu sin ägar- och kompetensbas när Peter Barkland kliver in som investerare och ny styrelseledamot.
Rekryteringen markerar ett viktigt steg i Noex fortsatta expansion mot att bli den ledande lösningen för CE-märkning och regelefterlevnad inom industrin.
Peter har under många år varit en välkänd röst inom industrins digitalisering. Han var CEO för MaintMaster Systems i över två decennier och ledde bolaget genom en omfattande transformation – från traditionell on-premise-mjukvara till en modern SaaS-plattform. 2020 gick tech-investeraren Monterro in som ägare – ett kvitto på bolagets position och potential.
Barkland har dessutom en bakgrund inom Cedoc – ett av Sveriges mest etablerade verktyg för maskindirektiv och säkerhetsdokumentation – vilket gör honom väl insatt i marknaden Noex riktar sig mot.
Med sin kombination av produktstrategi, internationell expansion och erfarenhet av att bygga lönsamma SaaS-bolag för industrin anses Barkland vara ett strategiskt tillskott i Noex satsning.
Noex grundades med målet att modernisera hur företag arbetar med CE-märkning, riskbedömningar och teknisk dokumentation. Plattformen samlar allt i ett och samma system, minskar manuellt arbete och säkerställer spårbarhet och efterlevnad – något som blir allt viktigare i takt med att nya regelverk som Maskinförordningen och Cyber Resilience Act träder i kraft.



