Svenskarna reser mer än på länge enligt Svenska Resebranschföreningen – och lägger allt mer pengar på semestern.
Samtidigt är roamingavgifter inom EU ett minne blott.
Men medan mobilen inte kostar extra att använda kan det fortfarande bli dyrt att betala utomlands. En ny undersökning från Lunar och YouGov visar att de flesta svenskar tycker att det är orimligt att betala extra avgifter när man använder sitt kort utomlands och mer än var tredje vet inte ens att avgifterna existerar. Tillsammans riskerar vi att betala upp till 300 miljoner kronor i onödiga avgifter i sommar.
Svenskarnas resande har tagit fart i år och de förväntas spendera upp till 20 miljarder på sin utlandssemester i år. Vi laddar upp stories från stranden i Barcelona, shoppar i Berlin och delar middagsbilder från Paris. Allt via mobilen, utan ett öre extra på mobilräkningen.
Men när vi betalar för middagen? Då smyger banken in en avgift.
Trots att EU slopade roamingavgifterna för snart tio år sedan tar många banker fortfarande betalt när svenskar använder sina kort utomlands, även inom EU. Det handlar om valutapåslag på i snitt 1,61 procent, plus ibland andra kortavgifter som ofta dras utan att vi märker det.
– Tänk att betala extra varje gång du lägger upp en story, streamar en ljudbok eller kollar kartan, bara för att du semestrar i Europa. Det känns helt orimligt i dag. Samtidigt accepterar vi fortfarande att betala onödiga avgifter varje gång vi drar kortet på resan, utan att blinka. En familj som spenderar 20 000 kronor på en semester inom EU i sommar kan förlora flera hundra kronor i valutapåslag och kortavgifter, säger Mats Persson Bergius, Sverigechef på Lunar.
En ny undersökning från Lunar och YouGov visar att svenskar som ska resa utomlands i sommar riskerar att betala upp till 300 miljoner kronor i kort- och uttagsavgifter, varav 210 miljoner kronor i kortavgifter bara för de som reser inom EU. Av dessa är det 32 % som inte vet om eller är osäkra på att avgifterna existerar. 74 % tycker dessutom att det är orimligt att behöva betala kortavgifterna, när dataroaming inom EU är gratis.
– Det är 2025, men många kortavgifter är fortfarande svåra att förstå, trots att EU redan 2021 införde ett direktiv som kräver att banker tydligt redovisar avgifter vid kortköp utomlands. En anledning kan vara att konkurrensen inom banksektorn fortfarande är låg, vilket gör att avgifter som dessa lever kvar. Vi säger inte att allt ska vara gratis, men det ska vara tydligt och utan överraskningar när man kommer hem från resan. Som konsument ska det vara enkelt att förstå vad man betalar för och att jämföra alternativen. Precis som när man väljer mobilabonnemang, säger Mats Persson Bergius.
Svenskarnas reslust är tillbaka – och de spenderar mer
Enligt Svenska Resebranscföreningen är reslusten stark i år, särskilt bland den mer köpstarka målgruppen. Dyrare resor och högre konsumtion under semestern har blivit en tydlig trend. Och när svenskarna både reser mer och spenderar mer pengar än tidigare, växer även påverkan från kortavgifter.
– Det är framför allt de mer köpstarka grupperna som reser just nu. Räntorna är lägre, många vill ta igen förlorad restid efter pandemin och är mindre priskänsliga än tidigare. Samtidigt har resorna blivit betydligt dyrare, vissa paketresor har ökat med upp till 30 % sedan före pandemin. Och eftersom Sverige är ett av de länder där vi använder kort allra mest utomlands, kan det snabbt bli kostsamt om man inte har koll på vilka avgifter som tillkommer, säger Didrik von Seth, generalsekreterare på Svenska Resebranschföreningen.