Med lanseringen av Intelect tar Leonh ett kraftfullt grepp om equity research för onoterade bolag.
Genom att kombinera validerad transaktionsdata, marknadsdata och en integrerad WACC-kalkylator vill bolaget effektivisera ett område som tidigare varit ett tidskrävande hantverk.
Att värdera onoterade bolag har länge varit ett av de mest resurskrävande momenten inom corporate finance.
Men det vill den digitala investment banking-plattformen Leonh förändra. Med den nya produkten Intelect samlas onoterade transaktioner, rundor, branschmultiplar och marknadsrapporter i ett och samma verktyg – utvecklat för de som arbetar professionellt med investeringar, M&A och bolagsvärdering – och som behöver arbeta i linje med riktlinjer som IPEV.
– Traditionellt har vi ansetts vara värderingsverktyg, men vi är mycket mer än bara värdering. Genom vårt fokus på equity research bevisar vi vår styrka som analysverktyg – och med Intelect hjälper vi våra användare att fatta både snabbare och säkrare beslut, säger Hampus Sellmann, medgrundare på Leonh.

Ett nytt verktyg för en ny verklighet
Intelect är en ny fristående mjukvara inom Leonhs växande investmentbank-plattform. Den riktar sig till M&A-rådgivare, investerare, revisorer, CFO:er och alla som behöver kvalificerade värderingsunderlag i ett segment där tillförlitliga data ofta saknas.
Kärnan i produkten är en omfattande databas med tusentals onoterade transaktioner, investeringsrundor och bolagsspecifik information – validerad, uppdaterad och kategoriserad efter över 40 sektorer. Informationen är samlad, sökbar och kombinerad med funktioner för multipelanalys och värderingsstöd – direkt exporterbart till Excel och PowerPoint.
WACC – från magkänsla till metod
WACC, den genomsnittliga kapitalkostnaden, är en central komponent i företagsvärdering – men också ett område som ofta präglas av osäkerhet. Trots sin betydelse upplever många inom corporate finance WACC som både komplext och svårhanterligt, inte minst på grund av osäkra antaganden och manuella beräkningar.
Med Leonhs nya WACC-kalkylator blir processen både enklare och mer tillförlitlig. Verktyget är integrerat med aktuell marknadsdata och gör det möjligt att snabbt och metodiskt beräkna företagsspecifik kapitalkostnad baserat på sektor, risknivå och uppdaterad beta mot börsen.
– Vi har arbetat i decennier med värderingar av onoterade bolag och vet exakt var flaskhalsarna finns. Transaktionsdata är ofta fragmenterad, WACC antas snarare än räknas ut – och framför allt att mycket tid går åt till manuellt arbete. Med Intelect har vi skapat det verktyg vi själva alltid saknat: datadrivet, verifierat och byggt för dem som verkligen kan värdera, säger Hampus Sellmann, medgrundare på Leonh.
Alla ska kunna ta del av en investeringsbank – på sina egna villkor
Till skillnad från traditionella investmentbanker erbjuder Leonh nu sitt erbjudande genom fristående moduler. Användare kan därmed välja den funktionalitet de faktiskt behöver, utan att köpa tillgång till hela plattformen. Intelect är den första modulen som nu lanseras fristående och ytterligare moduler är under utveckling.
Vad innehåller Intelect?
Intelect riktar sig till investerare, M&A-rådgivare, revisorer, CFO:er och alla inom corporate finance som behöver kvalificerade underlag för att värdera onoterade bolag. Innehållet är omfattande:
● Transaktionsdatabas och index
Tusentals onoterade affärer med detaljer om köpare, säljare, värdering och multiplar – filtrerat över 40 olika sektorer och undersektorer – där man kan skapa egna index.
● Nyemissioner och rundor
Se värderingar och villkor från kapitalrundor och emissioner – ett viktigt benchmark-verktyg för onoterat.
● Skapa egna börsmultiplar
Bygg och spara egna jämförelsetal baserat på uppdaterad börsdata och exportera direkt till Excel och Powerpoint.
● Finansiell bolagsdata
Nyckeltal, årsredovisningar, aktieinformation och ägarstruktur direkt i plattformen.
● Branschrapporter
Kvartalsvisa rapporter för 11 olika branscher – med analyser, trender, nyckeltal, multiplar och marknadsutveckling.
● WACC-kalkylator
Beräkna den vägda kapitalkostnaden baserat på aktuell data kopplad till din sektor.
Först ut – fler moduler lanseras 2026
Intelect är den första fristående modulen i Leonhs erbjudande. Fler delar av plattformen är under utveckling och planeras att lanseras stegvis under 2026.




