Proact IT Group AB (publ) meddelar att Åsa Regen Jansson har utsetts till interim CFO och medlem av koncernledningen.
Åsa efterträder Noora Jayasekara och tillträder tjänsten den 1 december 2025.

Åsa Regen Jansson utsedd till interim CFO för Proact
Åsa Regen Jansson har lång erfarenhet från olika ledande finansroller, senast som CFO för Braathens Regional Airlines, samt tidigare som interim CFO för Proact IT Group.
”Vi är glada att välkomna Åsa tillbaka som interim CFO. Åsa har god kännedom om vår verksamhet och finansiella processer, vilket säkerställer god kontinuitet under övergångsperioden,” säger Magnus Lönn, VD och koncernchef, Proact IT Group.
Som tidigare kommunicerats har nuvarande CFO, Noora Jayasekara, beslutat att lämna Proact för nya utmaningar utanför bolaget. Åsa kommer att inneha rollen som interim CFO tills dess att en permanent ersättare har tillsatts.
Om Proact
Proact är Europas ledande specialist inom data- och informationshantering med fokus på molntjänster och datacenterlösningar. Vi hjälper våra kunder att lagra, koppla samman, skydda, säkra och skapa värde genom data, med fokus på förbättrad flexibilitet, produktivitet och effektivitet.
Vi har genomfört tusentals framgångsrika projekt världen över, har mer än 4 000 kunder och hanterar hundratals petabyte information i molnet. Proact-koncernen har fler än 1 200 anställda med verksamhet i 12 länder i Europa och i USA.
Proact grundades 1994 och moderbolaget Proact IT Group AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm sedan 1999 under symbolen PACT. För mer information om Proact, besök oss på www.proact.se




