Dagens Industri gör stort personporträtt av BlueBarricades grundare Mikael Bramstedt

Mikael Bramstedt. Foto: Tom Goren
Idag uppmärksammas Stockholmsbolaget BlueBarricade Blockchain Technology AB av Dagens Industri med ett stort personporträtt av grundaren Mikael Bramstedt.
Artikeln är publicerad i tidningens fysiska upplaga, såväl som på nätet. Läs den här: https://www.di.se/nyheter/mannen-bakom-swish-tar-sin-teknik-ut-i-varlden/
I artikeln av journalisten Jill Bederoff berättar Bramstedt sin historia. Han förklarar vilka tankegångar som ligger bakom företagets framgångar så här långt, samt avslöjar lite av vad som kommer att hända i framtiden. BlueBarricade introducerar ett stort teknologiskt framsteg i form av ett globalt bank-ID vilket möjliggör för “mannen bakom Swish” (som det står i artikelns rubrik) att ta sin teknik ut i världen.
”I Sverige bygger ju bank-id på personnummer men vi använder en hashtag istället som blir personlig, som ett DNA”, säger Mikael Bramstedt till Dagens Industri.
Vid sidan av Mikael Bramstedt och Lars Bäck – som grundade BlueBarricade tillsammans 2018 – har företaget cirka 130 aktieägare. Nu öppnar man upp för fler, samt planerar att offentliggöra ytterligare nyheter inom kort.